Cami Ses Sistemleri, ezan sistemi, vaaz sistemi, merkezi yayın sistemi olarak kategorilendirilir. Cami ses sistemleri, kablolu mikrofonlar, kablosuz mikrofonlar, mikrofon sehpaları, amplifikatör, mikser, anfi-mikser, aktif hoparlörler, pasif hoparlörler ve horn hoparlörden oluşur.

Minarelerde kullanılacak horn hoparlörler / megafonlar ve kablolamanın doğru yapılması, amplifikatör, mikser ve anfi-mikserlerin korunaklı kabinlerde tutulması, iç ve dış mekan hoparlörlerin doğru yüksekliklerde montaj yapılması sistemin sağlıklı çalışması için önemlidir.

Camilerde kurulacak ses sistemi, caminin tüm ihtiyaçları göz önünde alınarak projelendirilmelidir. Caminin minare yüksekliği ve çevre koşulları sesin bozulmadan yayılmasını sağlamak için doğru güçte aplifikatör ve hoparlör/megafon seçilmelidir.

Cami içi düzenlemede ise minber, mihrap, vaaz kürsüsü, son cemaat alanı, kadınlar mahfili, müezzin mahfili, musalla taşının olduğu bölümlerde kullanılacak hoparlörler mevsim koşullarına ve akustik koşullara uygun seçilmelidir. Bu alanlarda kullanılacak kablolu mikrofonlar olacaksa tesisatı yapılmalıdır. Mikrofon tesisatı yapılamayacak durumlarda mesafelere uygun kablosuz mikrofonlar veya taşınabilir ses sistemleri ile çözüm üretilebilir. Merkezi ezan sistemi veya kayıttan okunacak ezan sistemi otomasyon çözümleri de camiler için kullanılmaktadır.